Odpowiednia forma treningu

Ruch to zdrowie i ma korzystny wpływ na nasz organizm i nasze dobre samopoczucie. Istnieją różne metody treningowe, dzięki którym możemy w szybki i lepszy sposób osiągnąć różne cele sportowe. Jaki trening jednak wybrać? Dowiedz się więcej.

Istnieją różne rodzaje treningu: siłowy, wytrzymałościowy itd. Zdania na temat, który trening jest najlepszy są podzielone.

Formy treningu

Poniżej przedstawiamy Wam różne formy treningu.

Siła

Pojęcie siły oznacza tutaj zdolność mięśni do napinania pomimo oporu. Trening siłowy ma dwa cele

  1. Zwiększenie masy mięśniowej
  2. Poprawę siły maksymalnej, zwiększenie siły reaktywnej, wytrzymałość siłowa

Trening siłowy polega na wykonywaniu ćwiczeń z obciążeniem. Niezależnie od celu treningu należy wykonywać więcej powtórzeń z małym obciążeniem lub mało powtórzeń z dużym obciążeniem.

Dobrze rozwinięta muskulatura wspiera zarówno szkielet, jak również aparat ruchowy, a jednocześnie zapobiega dolegliwościom takim jak np. ból pleców.
Wytrzymałość

Wytrzymałość

Dobra sprawność fizyczna potrzebna jest nie tylko w sporcie. Wytrzymałość jest to zdolność do długotrwałego wykonywania pracy (mięśniowej) bez oznak zmęczenia. Osiągnięcia zależą oczywiści od ilości energii zawartej w mięśniach. Serce osoby aktywnej fizycznie może transportować do mięśni poprzez krew większą ilość składników odżywczych i tlen. Trening wytrzymałościowy ma na celu poprawę wydolności mięśnia sercowego oraz całego układu krążenia. Ten rodzaj treningu powinien trwać przynajmniej 30 minut.

Szybkość

Trening szybkościowy ma na celu poprawę szybkości wykonywanych ruchów. Aby zwiększyć swoją szybkość reakcji i ruchów, ważny jest dobrze pracujący system nerwowo-mięśniowy. Szybkość reakcji jest niezwykle ważna na boisku podczas gry w piłkę oraz w lekkoatletyce, przy czym największa uwaga skupiona jest na fazie przyśpieszenia.

Koordynacja

Siła i wytrzymałość mogą być dobrze wykorzystać tylko z odpowiednią koordynacją ruchową. Zdolność koordynacji trzeba się najpierw nauczyć i ciągle rozwijać. Koordynację ruchową można ćwiczyć nawet w podeszłym wieku przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach. Ponadto przy tych rodzaju ćwiczeń trenuje się także orientację przestrzenną, równowagę oraz rytm. Im lepsza koordynacja tym ekonomiczne, precyzyjne i harmoniczne ruchy.

Zwinność

Zwinność to podstawa wszystkich czterech form treningu. Im bardziej twoje ciało jest elastyczne i giętkie, tym lepiej możesz wykorzystać siłę, wytrzymałość, szybkość i koordynację.
Niestety często zwinność zmniejsza się poprzez jednostronne obciążenie, a pojedyncze mięśnie stają się krótsze. Najlepiej przeciwdziałać poprzez regularne ćwiczenia rozciągające.

Optymalna forma treningu

Po zapoznaniu sie z różnymi formami treningu, zastanawiasz się z pewnością który trening jest najlepszy dla ciebie. Odpowiedź jest bardzo prosta, zależy to od celu treningu. Twój plan treningowy powinien zależeć od celu, który zamierzasz osiągnąć oraz do zdolności motorycznych. Pamiętaj o tym, aby w twoim palnie treningowym stawiać na różnorodność ćwiczeń. Bądź aktywny i ćwicz!