Fast food - istotne fakty

Kilka tygodniu temu przedstawiliśmy Wam parę faktów związanych z oddziaływaniem fast foodów na nasze ciało. W tym tygodniu sprawdzimy, jak to wygląda w rzeczywistości.

Dziś każdy z nas ma dużo obowiązków i mało czasu. Fast food jest wtedy dla nas idealnym rozwiązaniem. Kto ma czas na gotowanie? Pomimo to, że zdajemy sobie sprawę, że jedzenie fast foodów jest niezdrowe, robią one zawrotną karierę na całym świecie. Lokale fast food są niemalże na każdym rogu. Spójrzmy na aktualną sytuację.

Prawda

Powiedzmy szczerze: Fast foody przeniknęły do naszego społeczeństwa, ponieważ kuszą smakiem. Dlatego żądania dotyczące zakazu ich sprzedaży są po prostu nierealistyczne, jak również nadzieja, że ludzie przestaną je jeść.

Spójrzmy na pewne fakty: Prawie każdy człowiek spożywa posiłki typu fast food - niektórzy regularnie inni natomiast okazjonalnie. Istotne znaczenie ma jednak odpowiednie podejście.

Popularność

Popularność fast foodów ma wiele powodów:

  • Smakują. Tłuszcz nadaje smak, dlatego też tłuste jedzenie smakuje lepiej niż gotowane warzywa. Do tego odrobina soli i już nie potrafimy się oprzeć.
  • Sprawiają, że jesteś syty. Co jest ważne, podczas jedzenia? Uczucie sytości.
  • Szybkość. Nie traci się zatem cennego czasu. Szybkie przygotowanie i szybkie jedzenie. Idealne w dzisiejszych czasach.
  • Nie trzeba stosowac do żadnych zasad. Nie trzeba używać sztucy tak jak w restauracjach, nie ma znaczenia, jakie ubranie nosisz. Po prostu jest wygodnie i praktycznie.

W czym tkwi problem?

Fast food to skondensowane źródło energii. Zawiera wiele tłuszczy, cukru i soli, dlatego też jest tak kaloryczne. Brakuje często w nich witamin i mikroskładników. Gdy zbyt często je spożywasz i uprawiasz mało sportu, ciało zaczyna magazynować nadmiar energii na gorszy czas. Powoduje to tycie. W Europie Środkowej ponad 2/3 mężczyzn i połowa kobiet ma nadwagę. Jedna czwarta bardzo silną.

Czy fast food uzależnia?

Zbyt częste spożywanie fast foodów prowadzi do zmian w mózgu. Tak, może również uzależniać. Podczas spożywania słodkich lub tłustych potraw wydzielana jest w organizmie dopamina, uczucie przyjemności. Im więcej spożywa się tego typu jedzenia, tym wydziela się większa ilość dopaminy. Problem: Z czasem receptory dopaminy stają się niewrażliwe, na wysoki poziom dopaminy, więc zaczynamy jeść coraz więcej. W badaniach wykazały mechanizmy kurczenia się hipokampu, co może zwiększyć ryzyko demencji.

Zachowaj umiar i rozsądek

Zakaz nie jest rozsądny. Należy pamiętać, aby fast foody spożywać z umiarem. Jeżeli zdecydujesz się już na fast food, zastąp nim pełny posiłek. Nie powinien być on przekąską pomiędzy posiłkami. Zamiast frytek zjedz sałatkę, a zamiast soku wypij wodę. Małe kroczki także prowadzą do celu.

Gęstość energii = dużo wysiłku

Jak już wspomnieliśmy, jedzenie typu fast food jest bardzo kaloryczne, tak więc bardzo mała porcja daje dużą dawkę energii. Co oznacza, że należy ją również spalić, aby zredukować niepotrzebne kalorie. Spójrzmy w tym momencie na dwa przykłady: kebab i pizza.

Aby zredukować kalorię po zjedzeniu kebabu, trzeba uprawiać sport od 50 do 100 minut w zależności od wieku, płci i stanu fizycznego oraz rodzaju sportu. Po zjedzeniu pizzy musimy ćwiczyć od 85 do 180 minut, aby spalić kalorie.

Fast Food oznacza dosłownie szybkie jedzenie, ale kto powiedział, że musi być ono pełne tłuszczy i cukrów? Jabłko też można zjeść szybko. Następnym razem, gdy najdzie Cię ochota na coś pysznego, sięgnij po jabłko