Sport z psem

Dlaczego właściwie nie zabrać najlepszego przyjaciela człowieka ze sobą, gdy masz ochotę uprawiać sport? Z tej sytuacji skorzysta każdy: zdrowie dla psa i człowieka, a to pogłębia relacje.

Pozycja psa zmieniła się znacznie w ciągu ostatnich kilku stuleci. Dawniej był strażnikiem i pomocnikiem w polowaniach, teraz jest członkiem rodziny i towarzyszem w czasie wolnym. Niestety często się zdarza, że od psów nie wymaga się za dużo. Brak ruchu powoduje, że psy chorują, tyją lub z nudy stają się agresywne.

Jeśli uprawiasz sport, możesz temu zapobiec. Zabierz psa ze sobą. Spędzicie razem czas i poprawicie swoją kondycję.

Na co musisz zwrócić uwagę

  • Nie każda rasa nadaje się do wszystkich dyscyplin sportowych. Nie ma złotej reguły, ale jest to oczywiste, że np. pies z krótkimi nóżkami nie nadaje się do uprawiania sportów wytrzymałościowych.

  • Należy również sprawdzić stan zdrowia swojego psa i odpowiednio dostosować intensywność treningu.

  • Ponieważ każdy pies jest inny, należy wziąć pod uwagę osobiste preferencje zwierzęcia. Czy twój pies chętnie coś robi?

  • Koniecznie skontroluj jego stan zdrowia u weterynarza. Układ sercowo-naczyniowy i stawy muszą być w porządku. Ponadto będziesz wiedzieć, czego twój pies nie powinien robić. Istotna informacja przy wyborze sportu. Nie zapomnij jego przebadać. W innym wypadku może to doprowadzić do problemów zdrowotnych wywoływanych przez sportowy wysiłek.

  • Jeśli chcesz uprawiac sport z twoim psem, musi on absolutnie słuchać ciebie i twoich poleceń. Pies powinien mieć możliwość biegania bez smyczy. Początkowo powinno używać się smyczy, aby powoli przyzwyczaić psa do sportu i jego własnego tempa. Później możesz smycz trzymać luźno, aż w końcu możesz z niej zrezygnować.

  • Psy mają większe problemy z wysokimi temperaturami niż ludzie. Także nie trenuj z nim jak jest za gorąco. Zapewnij mu odpowiednio dużo odpoczynku i aztroszcz się o to, by dużo pił.

Kilka sugestii dotyczących wyboru sportu

Dogging

Oznacza po prostu jogging z psem. Oczywiście jest to łatwe do wykonania, ponieważ nie potrzeba niczego doatkowego. Niestety nie każda rasa nadaje się do biegania. Mops np. będzie bardzo szybko zmęczony.

Biegaj tylko z dorosłymi, duzymi psami i zacznij od powolnego tempa. Ważne jest, by twój pies biegał przy nodze i słuchał twoich poleceń. Wybór trasy jest także powinien być brany pod uwagę. Miękki grunt, tj. łąka czy las są lepsze dla stawów.

Jazda na łyżworolkach, jazda na rowerze, walken

Pies musi być posłuszny. Szczególnie podczas jazdy na rowerze, ale także podczas jazdy na łyżworolkach, gdyż może to doprowadzić do poważnych obrażeń. Istnieją specjalne smycze dla rowerzystów, które są bardzo elastyczne, a więc zmniejszają ryzyko wypadków.

Pływanie

Najlepsza dyscyplina, by wzmocnić mięśnie, wytrzymałość i serce, bez obciążania stawów. Niektóre rasy mają naturalną tendencję do pływania, tj. retriever. Przyzwyczaj swojego psa powoli do intensywnego ruchu.

Piłka nożna

Przy piłce nożnej psy mogą cudownie hasać i świetnie się przy tym bawią. Jeśli masz małego lub starszego psa, to lepiej wybierz inny rodzaj sportu. Zwłaszcza starszym psom nie sprawia to przyjemności, ponieważ nie mogą poruszać się tak szybko.

Możesz użyć normalnej piłki nożnej lub kupić specjalną piłkę dla psa.

Narciarstwo biegowe

W zimie wielu z wyżej wymienionych dyscyplin sportowych nie można uprawiać. Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie jest dużo śniegu, to możesz wypróbować narciarstwo biegowe. Ważne jest jeszcze, że twój pies powinien iść przy nodze i słuchać twoich poleceń. Normalnie bieganie w śniegu jest dla psów zdrowe. Należy jednak chronić łapy z tłustym kremem (polecamy tłuszcz mleczny) lub nałożyć mu ochronne psie buty. Jeśli nie jesteś pewien, czy jest to zdrowe dla swojego psa, to zasięgnij porady weterynarza.