Zarządzanie stresem w sezonie adwentowym

Zarządzanie stresem w sezonie adwentowym

Zwłaszcza w okresie przedświątecznym wiele osób cierpi na zwiększony stres. Ponieważ trzeba kupić prezenty, udać się z kolegami i koleżankami na jarmark bożonarodzeniowy, odwiedzić rodzinę, a przy okazji zaplanować również wszystko świąteczny obiad. Oczywiście trzeba także pracować w adwencie. Jest to wiele rzeczy, które podnoszą poziom stresu każdego roku w grudniu.

Oto kilka taktyk radzenia sobie ze stresem, które pomogą ci skutecznie kontrolować stres. Najpierw jednak zaczniemy od pytania, czym naprawdę jest stres.

Co to jest stres?

Stres jest definiowany jako stan lub uczucie, którego doświadcza dana osoba, gdy postrzega, że stawiane jej wymagania przewyższają zasoby osobiste i społeczne, które może zmobilizować. Krótko mówiąc, stres jest poczuciem presji, uczuciem, utraty kontroli.

Oczywiście istnieje również instynktowna reakcja stresowa na nieoczekiwane zdarzenia, ale reakcja ta rzadko wyzwala stres przewlekły, najbardziej szkodliwą formę.

Jak radzić sobie ze stresem

Istnieją różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Motto to wypróbować. Każdy musi znaleźć dla siebie optymalną metodę zarządzania stresem, ale zależy to od sytuacji, który środek będzie skuteczny.

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest uświadomienie sobie własnych faktorów stresowych. Jakie rzeczy powodują u mnie stres? Aby się dowiedzieć, dobrze jest prowadzić dziennik stresu, w którym najpierw zapisujesz wszystkie wyzwalacze stresu. Które mają największy wpływ? Które wpływają na nasze samopoczucie?

Kiedy uświadomisz sobie te rzeczy, chodzi o radzenie sobie ze stresem. Istnieją różne podejścia.

Podejście zorientowane na działanie

Tu chodzi o działanie. Aktywnie podejmujesz działania, aby zmienić stresujące sytuacje. Może to być na przykład lepsze zarządzanie czasem. Jeśli do tej pory nie miałeś jasnej klasyfikacji, listy rzeczy do zrobienia i listy priorytetów mogą pomóc zmniejszyć stres. Następnie możesz zobaczyć, co jest do zrobienia i jakie rzeczy naprawdę mają znaczenie. Zmniejsza to poczucie niemożności wykonania tych zadań. Eliminacja wielozadaniowości pomaga również uniknąć stresu. Koncentracja na jednym zadaniu prowadzi do stanu płynności i można produktywnie pracować przez długi czas.

Podejście emocjonalne

Takie podejście jest pomocne, gdy stres wynika z tego, jak postrzegasz sytuację. Tutaj może pomóc meta-perspektywa. Możesz łatwo zaobserwować, które myśli pojawiają się, gdy myślisz o stresującej sytuacji. Kiedy pojawia się stresująca myśl, można ją dostrzec, mówiąc sobie: „Widzę, że jestem przytłoczony przygotowaniem świątecznego obiadu na uroczystość rodzinną”. Takie sformułowanie dystansuje nas od naszych myśli i pozwala nam je zobaczyć takimi, jakimi są: myślami, rzeczami, które pojawiają się w naszych głowach i ponownie znikają.

Trzymając się z dala od stresujących myśli, będą miały na nas znacznie mniejszy wpływ. Klasyczne pozytywne myślenie może również pomóc.

Podejście zorientowane na akceptację

Takie podejście jest świetne w każdej sytuacji, w której nie mamy kontroli nad wynikiem, której nie możemy zmienić.

Klasycznym przykładem jest przedświąteczny korek przy centrum handlowym. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zdenerwowani, nie możemy zmienić sytuacji, w której utknęliśmy. Tutaj pomaga zaakceptowanie sytuacji, której nie możemy zmienić i spróbować się nią cieszyć. Na przykład, stojąc w korku, możesz pomyśleć o tym, co sprawia, że jesteś naprawdę szczęśliwy i czy robisz te rzeczy w stopniu, w jakim chcesz.

Podsumowanie

Stres odczuwamy, gdy czujemy się zagrożeni lub tracimy kontrolę, dlatego uważamy, że nie poradzimy sobie z sytuacją.

Ważne jest, abyśmy poprawili stresujące sytuacje, które możemy zmienić za pomocą konkretnych środków na lepsze, i dostosowali nasze postrzeganie tych sytuacji. Wszystkie sytuacje, których nie możemy zmienić, powinniśmy spróbować zaakceptować.

Z tymi poradami możesz przeżyć adwent stosunkowo bezstresowo.